تاریخچه نیک کالا

نیك‌كالا بعنوان یك تولیدكننده، خود نيز در واقع مصرف‌كننده بسیاری از مواد اولیه، ملزومات و نیازهای روزمره داخلی است كه زنجیره ای از صنایع با کیفیت داخلی را حمایت و فعال می‌نماید.
این شركت به دلیل پیش‌بینی‌ها و ایجاد تمهیدات لازم، آموزش مؤثر، صرفه‌جویی علمی و عملی، داشتن اختراعات متعدد و ... روندی را طی نموده تا محصولات خود را حتی با كیفیتی بالاتر از قبل به بازار ارائه نموده و ضمن حفظ و پایدار سازی نمایندگان و توزیع‌كنندگان به عنوان سرمایه های تجاری خود، اخلاق حرفه ای خود را با الگویی تلفیقی از آموزه های اسلامی، فرهنگ ایرانی و بینش جهانی، بر پایه ارزشهای پایدار اخلاقی بنا نهاده است. با گستره مناسبی از شبکه خدمات مشتریان در سراسر کشور و ارایه مجمو عه ای کامل از فرآیند های مشتری مداری، رضایت مندی پایدار و مطمئني را برای مشتریان، به عنوان سرمایه های اصلی خود فراهم نموده است.
در این مسیر نیز همواره تلاش کرده تا علاوه بر حفظ این جایگاه اجتماعی، در مسیر ارتقاء و تعالی آن گام بردارد. اخذ استانداردهای رسیدگی به شکایات مشتریان ISO 10002:2014 و استاندارد رضایت مشتریان ISO10004:2012 و تندیس های طلائي متعدد از سازمان حمایت از حقوق تولید کنندگان و مصرف کنندگان و تنديس طلائي استاندارد ايران و دریافت لوح تقدیر و تاییدیه از سوی شرکت بازرسی و کنترل کیفیت ایران، مهر تاییدی برای این ادعا است.


سير پيشرفت نيك‌كالا در گذر زمان

سال 1285 هجری شمسی
فعالیت كسبی خاندان سلیمانی توسط حاج محمد سلیمانی در تاريخ 1285 در میدان حسن‌آباد تهران آغاز شد. عمده فعالیت در آن سالها فروش محصولات چینی و بلور بود. 
 
سال 1322 هجری شمسی
به دنبال رشد و توسعه كسب و كار، فعالیت كسبی تجاری خاندان سلیمانی در تاريخ 1322 به بازار بزرگ تهران، تيمچه حاجب الدوله نقل مكان يافت.

 
سال 1330 هجری شمسی
در این سال نسل دوم، پسران حاج محمد سلیمانی مشغول به كار گردیدند و چهار برادر به نام های  علی، حسن، حسین و عباس به ترتیب در كنار پدر مشغول به كار گردیدند.
 سال 1342 هجری شمسی
شروع برنامه تولیدی خاندان سلیمانی، با تولید لوازم نفت‌سوز ( سماور، والور و بخاری) در كارخانه‌ای در منطقه پاچنار تهران بود.

 سال 1345 هجری شمسی
در كنار فعالیتهای تولیدی، فعالیتهای وارداتی و صادراتی مرتبط با لوازم خانگی از اروپا و به كشورهای عربی آغاز گردید.


  


 سال 1348 هجری شمسی
با توسعه فعالیتهای تولیدی، شركت نیك‌كالا به مكان جدید در علی‌آباد تهران نقل مكان نمود و محصولات جدید خود مانند اجاق‌گازهای صنعتی و ترموس‌هاي آب را وارد بازار كرد.

 سال 1350 هجری شمسی
صادرات به كشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان آغاز گرديد.
 سال 1361 هجری شمسی
به دنبال توسعه سریع شبكه گازرسانی كشور و افزایش تقاضا برای وسایل گرمایشی گازسوز، شركت نیك‌كالا اقدام به تولید بخاری‌های گازی، شومینه گازسوز در كنار اجاق‌هاي جدید نمود.
 سال 1369 هجری شمسی
در این سال رشد و توسعه قابل ملاحظه تولید، منجر به انتقال مجموعه صنعتی به زمینی 14 هكتاری در كمال شهر كرج گردید و شروع تجهیز خط تولید به دستگاههای روز دنیا و زیرساختهای مرتبط انجام شد.
 سال 1379 هجری شمسی
ظهور نسل سوم مدیران در مجموعه صنعتی نیك‌كالا. این امر منجر به تغییرات چشم‌گیر در چشم‌انداز و راهبرد شركت نیك‌كالا گردید كه در سابقه كاری نیك‌كالا بسیار چشمگیر می‌باشد.
 سال 1382 هجری شمسی
آغاز صادرات وسایل گرمایشی گازسوز به كشورهای تازه استقلال یافته شوروی و كشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا بود.
 سال 1392 هجری شمسی
راه‌اندازی مجدد خط تولید جدید انواع اجاق‌گاز مدرن رومیزی، اجاق گاز فردار و سرمایه‌گذاری بیشتر بر روی تحقیق و توسعه و ساخت ماشین‌آلات مورد نیاز و خطوط انتقال محصول بود.