محیط زیست

 طراحي و توليد محصولات سبز از اهداف استرات‍ژيك «نيك كالا» است. در اين گستره، طراحي محصول با مواد و قطعات سازگار با محيط زيست و قابل بازیافت مورد دقت قرار گرفته است. ذرات اضافي پودر معلق رنگ و لعاب خطوط لعابكاري و رنگ نيز توسط هواكش‌ها مكيده، فيلتر شده و مجدداً به سيستم اطاقك هاي پاشش برگردانده مي‌شود.
نهايت پرهيز از فرآيندهاي آلاينده محيط زيست مانند كاهش مراحل كار پرس‌ها، نقاط جوشكاري و شستشوي قطعات و غيره بعنوان يك هدف استراتژيك و هميشگي تلقي مي‌شود. استفاده افزايشي از كانوايرها براي حمل قطعات و محصولات تا نقطه بارگيري، بجاي ليفتراك نه تنها از مصرف سوختهاي فسيلي مي كاهد، بلكه از نظر ارگونوميك نيز كارگران را در برابر آسيب‌هاي ناشي از جابجا كردن محافظت مي‌كند. همچنين تلاش شده حداكثر بهره‌برداري از گرماي حاصل از عمليات مانند كوره‌ها صورت گيرد كه با تمهيداتي از اتلاف آن جلوگيري و براي گرمايش فضاهاي كار مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
فعاليتهاي دوستدار محيط زيست تنها به توليد محدود نيست و چشم انداز وسيع و زيباي فضای سبز كارخانه به مساحت حدود 40000 متر مربع كه با همكاري مشاوران فضاي سبز طراحي و بصورت پاركي صنعتي و منحصر بفرد، برخوردار از گونه‌هاي زيباي گياهي درآمده و از آب بازيافت‌شده فعاليتهاي صنعتي آبياري مي‌شود، دليل خوبي بر اين مدعاست. آبنماهاي متعدد و واريته‌هاي زيبا از گياهان پوششي، چمن و درختچه‌هايي كه از كودهاي آلي، كمپوست و بدون استفاده از سموم شيميايي پرورش يافته‌اند و نتيجتاً احراز عنوان برتر « صنعت سبز كشور» از سازمان حفاظت از محيط زيست و دريافت استاندارد زيست محیطی ISO 14001 نتیجه این تفکر است.


سرفصلهاي مسئوليتهاي «نيك كالا» در ارتباط با محيط زيست عبارتند از:

- تدوين و اعمال روش‌هاي موثر حفاظت از محيط زيست طبق استاندارد ايزو 14001.
-حفظ و توسعه منابع طبیعی و استفاده بهینه از انرژی.
-جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی و کاهش ضایعات تولید.
-توسعه محصولات منطبق با معیارهای زیست محیطی و افزایش راندمان حرارتی محصولات، کاهش مصرف انرژی و کاهش آلاینده ها را به دنبال دارد.
-استفاده بیشتر از مواد اولیه قابل بازیافت.
-آموزش و ارتقاء سطح آگاهی زیست محیطی کارکنان.